• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
4

شناسایی عامل هتک حیثیت در یکی از شبکه های اجتماعی / انتقام و تسویه حساب شخصی عامل این جرم بود

  • کد خبر : 2315
  • 02 دی 1395 - 17:46
شناسایی عامل هتک حیثیت در یکی از شبکه های اجتماعی / انتقام و تسویه حساب شخصی عامل این جرم بود

رئیس پلیس فتا کیش از شناسایی و دستگیری فردی که با انتشار مطالبی اقدام به هتک حیثیت علیه یکی از کیشوندان می کرد، خبر داد.

به گزارش کیشوند نیوز، سرهنگ دوم اباذر محرمی با بیان اینکه فردی که در شبکه‌های اجتماعی با درج مطالبی اقدام به هتک حیثیت علیه یکی از شهروندان می‌کرد، توسط کارشناسان پلیس فتا کیش شناسایی و احضار شد، گفت: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر هتک حیثیت و نشر اکاذیب فردی ناشناس بر علیه این شهروند در فضای مجازی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا کیش قرار گرفت.

وی افزود: با انجام اقدامات تخصصی و شگرد‌های خاص پلیسی، متهم شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی به این پلیس احضار شد.

این مقام انتظامی بیان‌کرد: در بازجویی‌های پلیس متهم به هتک حیثیت بر علیه شاکی به دلیل انتقام و تسویه حساب شخصی اعتراف کرد.

سرهنگ دوم محرمی با اشاره به اینکه متهم پس از تشکیل پرونده و اعتراف به بزه انتسابی با رضایت شاکی مواجه شد، گفت: هتک حیثیت افراد در فضای مجازی جرم بوده و با خاطیان برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به رضایت و بخشش شاکی افزود: فصل پنجم قانون جرائم رایانه‌ای مربوط به هتک حیثیت و نشر اکاذیب است و برابر ماده۱۶قانون جرائم رایانه‌ای، هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

سرهنگ محرمی ادامه داد: در  تبصره آن آمده است، چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

رئیس پلیس فتا کیش با بیان اینکه برخی کاربران این فضا با این تفکر که با استفاده از هویت و جنسیت جعلی می‌توانند در این فضا مرتکب هر گونه تخلفی شوند، گفت: این افراد با هویت جعلی اقدام به هتک حیثیت و ایجاد مزاحمت برای دیگران می‌کنند. اما غافل از اینکه هویت آنها به راحتی توسط پلیس فتا قابل ردیابی و شناسایی است.

وی با بیان اینکه کاربران باید بدانند که در فضای سایبر مزاحم دیگران نشوند و حریم خصوصی آنها را زیر پا نگذاند، گفت: کاربران از به اشتراک‌گذاشتن عکس‌ها، ویدئوها و سایر اطلاعات شخصی در شبکه‌های اجتماعی امتناع کنند، چرا که این اطلاعات می‌تواند از سوی دیگر کاربران مورد سوء استفاده قرار گیرد.

رئیس پلیس فتا فرمانده انتظامی ویژه کیش در پایان گفت: شهروندان جهت اطلاع از جرایم در فضای مجازی می‌توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.

منبع: پایگاه خبری پلیس فتا

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=2315
تبلیغات بنری تلگرام

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.