کد خبر : 5767
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۳
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای دلنوشته‌ای با مضمون “ابعاد زندگی” بسته هستند

دلنوشته‌ای با مضمون “ابعاد زندگی”

دلنوشته‌ای با مضمون “ابعاد زندگی”

زندگی ما مملو از عرفان، نورها، رنگ ها، مقاطع زمانی، آهنگ ها، اعداد، و … است.

عرفانی بالاتر از خودشناسی که خلق را در مسیر خداشناسی قرار می‌دهد نیست. این خداست که به بشریت صفات خود اعم از رحمانیت، رحیم بودن، صبوری، اخلاق و هزاران هزار صفت دیگر را با سخاوتی بی مثال بخشید تا بشر زندگی خود را با دریافت حتی ذره‌ای ناچیز از آن ذات احد و بی پایان به ساحل امن عرفان و معرفت هدایت کند. خداوند از همه زیباتر و بخشنده تر و سخی تر است و متواضعی بی‌همتاست که همه جا هست.

پروردگارم از تو می خواهم، از تو می‌طلبم که با تو سرم بالاست و داشتن تو باعث غروری ناب می‌شود و نتیجه‌ی آن تواضع در برابر بندگانت است. خالق ما تا به‌حال گنجشکی را بی روزی، دانه‌ای را بی آفتاب و حشره‌ای را بی هوا نگذاشته است. اوست که با تمام حواس به ما می‌نگرد و در خوشی‌هایمان خوشحال و ما را در سختی‌هایمان تشویق به صبر می کند. خدای ما غفور است و خطاهایمان را می بخشد، ” خدای‌مان به ما قلب داده است که در هنگام خطا از ته قلب توبه کنیم” .

خدایا دوستت داریم به خاطر نعم و ذات اقدست و مقام بالایی که به ما دادی و بی هیچ منتی ما را جانشین خود در زمین قرار دادی، قرآن زیبایت را چراغ راه خویش می‌کنم تا دستانم به سمت تو دراز باشد و در برابر بندگانت سربه زیر و متواضع.

چه نوری بالاتر از او که تمام نورها از اوست. نور سپید رنگ و پر امید سحرگاهان که نوید به شروعی تازه می دهد که خدا ناظرست. خداوندا از تو می خواهم که ذهن و قلبمان از تاریکی ها خارج شود و به نور ایمان و امید روشن گردد، در شب هنگام نور مهتاب، نوید به مناجات و شب بیداری به شکرانه‌ی نور صبحگاهان می‌دهد و امر به استراحت و آرامش، مهتاب برای همه‌ی موجودات هست و سپیده دم برای سحرخیزانی که حتی شب را هم مناجات کرده اند. نور خود اوست و ما از او، پس می توانیم با دراز کردن دستانمان به سوی او چهره‌ای روشن و نورانی داشته باشیم که او نوریست بی پایان.

رنگ ها هر کدام معنی و پیامی دارند،آفریننده ی رنگ، طبیعت را با هزاران هزار رنگ نقاشی کرد و ما و موجودات و کهکشان را هر کدام به رنگی خاص با ظرافتی بی بدیل خلق کرده است. رنگ ها همیشه و همه جا هستند و این پیام را یادآوری می‌کند که خدا همیشه هست.

مشکی رنگی بادوام است، حواسمان باشد روح زیبایمان به این رنگ در نیاید، زیرا مشکی رنگی مقهور کننده و مغرور کننده هست.

سپید، رنگ امید و پاکیست و نوید دهنده ی آرامش و زیباییست. تمیز نگه داشتن آن از سایر رنگ‌ها دشوار تر است اما اگر اصول اخلاقی و مراقبت از نفس را بیابیم سپید می ماند.

آبی، رنگ وفا و اعتماد و خودباوریست،چه زیبا رنگیست این آبی آسمان و دریاها.

قرمز ، رنگ گلیست که معشوق به عاشق می دهد و بواسطه ی این رنگ زندگیه سپیدرنگی آغاز می شود و نسلی نو و افکاری زیبا …

سبز، حیاتمان به این رنگست و گنجینه ی الهام بخش به نحوی که آدمی با خود می گوید مگر طبیعت بدون رنگ سبز هم می شود ؟! و هزاران رنگ فوق العاده ی دیگر.

مقاطع زندگی ما گره‌ی عجیبی با منش و رویکرد عقلی و فکری ما خورده است و هر چقدر فکر ما به تکامل برسد این مقاطع آسان تر و زودگذر تر است. برای گذر از مرحله ی سخت به آسان و همچنین برگرداندن مراحل دشوار به سهل ابتدا گذر از پل ایمان لازم است و سپس تلاش ها و فکرها و هم فکری ها، خانواده نوزادش را به مقطع کودکی می رساند و کودکی، نوجوانی را می سازد و سپس جوانی را، اما در جوانی علاوه بر خانواده این فکر آدمیست که جوانی را می‌سازد و بهره‌برداری از این مقطع سبب شکوفایی ذهن و معیشت می شود که در دوران میانسالی زندگی با آرامش و رنگ‌های زیبا همراه شود که این فکر آدمیست که نوع زندگی را زیبنده ی مقام والای انسان می کند.

آهنگ ها، هم از طبیعت زیبا نشات می گیرد و هم از ما انسان ها، آهنگ زیبای وحی خداوند به محمد (ص) که فرمود بخوان به اسم پروردگارت و سبب شد که آدمی به واسطه‌ی این بنده‌ی پاک طینت، به راز هستی و مقصد زندگی که همان کمال است،برسد. یا صدای بی همتای اذانی که به گوش نوزادی نجوا می شود، یا صدای پاک یک انسان وقتی که به انسانی دیگر می گوید: دوستت دارم. و یا صدای خالص بوسه‌ی یک فرزند به دستان پدر و مادر و یا صدای گوش نواز نسیم سحرگاهی به هنگام دوستی با درختان و گنجشگان، چه زیباست این آهنگ های اصیل هستی.

اعداد، این اعداد است که باعث قیاس خیلی مسائل است. مثل عدد یک که حکایت از خدای احد و واحد دارد و یا عدد دو که با سنت پیغمبری، من را ما می کند … عدد هفت که مقدس است و یا شکل عدد هشت که بیانگر این است که بعد از هر سربالایی و رسیدن به قله‌ی سختی سرپایینی است و زندگی آسان می‌شود.

با این وجود این قدرت ذهن آدمی است که درخت عرفانشان را به ثمر می‌رساند، نور زندگیشان را روشن‌تر، رنگ هستی را سفید، مقاطع را پرحاصل و آهنگ معیشت را ملایم می‌کند و اعداد را چیدمانی شگرف می‌بخشد.

محمد مهدی باغ عنایت

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php