• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
2

کیش کریدور صادرات محصولات دانش بنیان حوزه سلامت می شود

  • کد خبر : 4914
  • 13 خرداد 1396 - 12:09
کیش کریدور صادرات محصولات دانش بنیان حوزه سلامت می شود

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه محدودیتی برای صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان وجود ندارد؛ گفت : این وزارتخانه تا پایان سال ۹۶ یک هزار میلیارد تومان از محصولات شرکت دانش بنیان را خریداری خواهد کرد .

به گزارش کیشوند نیوز از ایرنا ، حسین وطن پور روز شنبه در حاشیه دومین جلسه شورای مرکز رشد بین المللی فناوری سلامت کیش  هدف از راه اندازی این مرکز در کیش را استفاده از ظرفیت های خوب کیش در جهت بین المللی شدن شرکت های دانش بنیان عنوان کرد .
وی در مورد تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور و فعالیت صادراتی آنها گفت : هم اکنون ۴۵ شرکت دانش بنیان در کشور محصول صادراتی دارند و ۲۰۰ شرکت دیگر دانش بنیان هم که محصول داخلی دارند نیازمند به یک کریدور صادرات هستند که تلاش داریم از ظرفیت جزیره کیش برای صادرات محصولات حوزه سلامت استفاده کنیم .
وطن پور با بیان اینکه صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان نیازمند مقدمات است؛ افزود : کسب گواهی نامه های لازم ، استاندارد سازی و همچنین ثبت در مراکز بین المللی از جمله مقدمات برای صادرات این محصولات است .
رئیس شورای مرکز رشد بین المللی فناوری سلامت کیش ،تعداد مراکز رشد کشور را ۷۴ مرکز عنوان کرد و گفت : ۱۰ مرکز دارای ظرفیت و کیفیت بالایی هستند که تلاش داریم آن ها را در یکی از واحدهای ثبت کننده وابسته به یونسکو ثبت بین المللی کنیم .

* تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و بهره مندی از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه فناوری
استاد دانشکده دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به وجود دانشگاه های خوب و فعال همچون صنعتی شریف ، تهران و علوم پزشکی از گذشته تا به امروز در کیش اشاره کرد و گفت : می توانیم از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه فناوری استفاده کنیم .
وی با بیان اینکه صنایع خوبی در کیش فعالند افزود : تلاش ما تقویت و توسعه ارتباط میان دانشگاه با صنعت در کیش است و شرکت هایی تولید کننده صنایع در کیش نیز نیازمند تقویت ‘آر اند دی ‘ هستند .
‘ R &D آر آند دی ‘ واحد و مرکز تحقیق و توسعه در صنایع است که در تمامی صنایع به روز این واحدها مسئولیت اصلاح کیفیت محصولات تولیدی قبلی و همچنین آوردن محصولات جدید به شرکت را دارند ، نبود این مرکز نشان دهنده این است که صنایع با یک محصول ثابت کار می کنند که عمر محدودی دارند .
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جزیره کیش را یکی از مناطق آزاد مهم با سابقه طولانی عنوان کرد و گفت : سازمان منطقه آزاد کیش در راستای ارتقا منطقه به دنبال ایجاد مرکز توسعه فناوری است که بتوانند زمینه اشتغالزایی را فراهم سازد.
وطن پور با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان منجر به استغالزایی می شود افزود : پس از مذاکرات انجام شده با مسئولان منطقه ، محلی برای ایجاد مرکز رشد بین المللی فناوری سلامت در کیش اختصاص داده شد که با برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم کیش به جایگاه خوبی در این زمینه برسد .

* صنایع کیش به سمت دانش بنیان شدن حرکت می کنند
وی در مورد برنامه های این مرکز در جزیره کیش به ایرنا گفت : در مرحله نخست تلاش ما نزدیک کردن دانشگاه ها به صنعت است ، با جلسه ای که با صاحبان صنایع داشتیم مقرر شد تا واحدهای ‘ار اند دی’ های آنها فعال شود و آنها به سمت دانش بنیان شدن حرکت کنند.
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: قرار است با روسای دانشگاه های کیش جلسه ای در این راستا برگزار شود و دانشگاه ها بتوانند ماموریت محور مشکلاتی که در صنعت کیش موجود است را از طریق تحقیق و پژوهش حل کنند .
وی در مورد تسهیلاتی که این مرکز به شرکت های دانش بنیان خواهد داد؟ گفت : در این ساختمان ظرفیت پذیرش پنج شرکت دانش بنیان جدید وجود دارد که اگر دانشجویان مقطع دکترا و اعضای هیات علمی دفتری برای استقرار موقت بخواهند می توانند به مدت ۳ تا ۵ سال در آن مستقر شوند تا بتوانند محصول خود را توسعه دهند ، همچنین این شرکت ها بتوانند با ارتقا کیفیت محصولات را وارد بازار بین المللی و پس از آن پارک های علم و فناوری شوند .
وطن پور افزود : همچنین با جلسه ای که با مسئولان سازمانی داشتیم قرار بر این است تا کارگاه های کوچک تولیدی را برای شرکت های دانش بنیان آماده کنند که بتوانند محصولات خود را در آنجا تولید کنند.
وی با بیان اینکه شروع کار خوب بوده است ابراز امیدواری کرد که کیش بتواند جایگاه خوبی در این عرصه پیدا کند.
رئیس شورای مرکز رشد بین المللی فناوری سلامت کیش از برپایی نشستی با مدیران عامل شرکت های دانش بنیان که محصولات صادراتی دارند در اوایل مرداد ماه در کیش خبر داد و افزود : این جلسه برای آشنایی مدیران عامل این شرکت با ظرفیت های صادراتی کیش است تا بتوانند از فرصت های منطقه در این زمینه آشنا شوند و همچنین گفتمان فناوری در فضای کیش توسعه یابد .

*تمایل کمیته فناوری اتحادیه اروپا برای مذاکره با شرکت های دانش بنیان ایران
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به این سئوال که چه اقداماتی برای انتقال فناوری های روز دنیا به داخل کشور دارید؟ به ایرنا گفت : کانون هایی از ایرانیان خارج کشور و همچنین خارجیانی که تمایل دارند دانش خود را به ایران منتقل کنند شناسایی شده اند.
وی افزود : با کره جنوبی مذاکراتی در زمینه انتقال دانش فنی تولیدات ‘بایو تک ‘را در زمینه تولید چهار داروی ضد سرطان ، ضد درد ، ضد آرتریت روماتوئید( بیماری های مفصلی ) انجام شده است که بتوانیم دانش آنها را به داخل منتقل کنیم ، همچنین شرکت هایی در انگلیس و کانادا شناسایی شده که ایرانیان خارج از کشور در آن به دنبال زمینه ای برای انتقال دانش خود به داخل کشور هستند .
وطن پور گفت : کمیته فناوری اتحادیه اروپا نیز که از سطح فناوری ایران مطلع هستند درخواست ملاقات دو جانبه با شرکت های دانش بینان ایران را دارند .

*خرید یک هزار میلیارد تومان از محصولات شرکت های دانش بنیان تا پایان سال ۹۶
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در حوزه بازاریابی و صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان چه اقدامی انجام خواهید داد؟ گفت : این شرکت علاوه بر ارائه محصولات به داخل نیازمند پیدا کردن بازارهای خارجی و بازاریابی هستند ، هر شرکتی مسئولیت بازاریابی را خود بر عهده دارد.
وطن پور اظهار کرد : مشوق هایی در این راستا داریم که وزارت بهداشت در بحث توسعه بازار محصولات در داخل کشور خود بازار خوبی است و خریدهایی را از محصولات این شرکت ها انجام می دهد .
وی تصریح کرد : تعهد کردیم تا پایان سال یک هزار میلیارد تومان محصولات شرکت دانش بنیان را خریداری کنیم که فرصتی طلایی برای شرکت هاست .
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت از برپایی نمایشگاهی از محصولات شرکت های دانش بنیان در سال ۹۶ در یکی از کشورهای همسایه خبر داد و افزود : در این راستا هماهنگی هایی انجام شده است تا این کشورها در مرحله نخست از سطح دانش فنی دانشگاه های ایران آگاه شوند.

*استقبال کشورهای خارجی از دانش و فناوری ایران / محدودیتی برای صادرات نیست
وی در خصوص سطح شرکت های دانش بنیان در کشور گفت: سابقه فعالیت این شرکت حدود ۱۵ سال است که داشتن ۴۵ شرکت دانش بنیان در طی این مدت بسیار ارزشمند است .
وطن پور با بیان اینکه بسیاری از این شرکت ها محصولاتی تولید می کنند که کشورهای اروپایی داوطلب آن هستند افزود : این محصولات از تحقیقات دانشگاهی بیرون آمده است که برخی مشابه خارجی هم ندارند به همین دلیل کشورهای خارجی استقبال خوبی از دانش و فناوری ایران دارند .
رئیس شورای مرکز رشد بین المللی فناوری سلامت کیش در زمینه محدودیت برای صادرات محصولات دانش بنیان به دیگر کشورها به ایرنا گفت: محدودیتی در زمینه نیست اما محصولی می تواند صادراتی باشد که ابتدا در داخل مصرف شده باشد ، پس از آن شرکت ها برای فعالیت در حوزه صادرات ، کیفیت را افزایش می دهند و بازار رقابت را ارزیابی می کنند، این شرکت ها می توانند متناسب با توسعه اقتصادی صادرات داشته باشند و تلاش کنند تا با جذب بیشتر بازار ، وارد بازارهای بین الملی بشوند.

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=4914
تبلیغات بنری تلگرام

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.