• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
2

فرجام معضل پروژه پدیده و ۷ موسسه قرض‌الحسنه بحرانی/ مذاکره با چند موسسه بزرگ برای خرید سهام

  • کد خبر : 8943
  • 24 دی 1396 - 23:32
فرجام معضل پروژه پدیده و ۷ موسسه قرض‌الحسنه بحرانی/ مذاکره با چند موسسه بزرگ برای خرید سهام

علی رضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی گفت: پروژه پدیده که با حجم گسترده از مشکلات قانونی و مطالبات گسترده به این دولت رسیده بود، امروز تقریبا تمامی مسائل آن حل شده است.

به گزارش کیشوند نیوز و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان با اشاره به اینکه مجموعه معضلات شرکت سرمایه گذاری پدیده با گستردگی زیاد و هفت موسسه مالی و اعتباری و صندوق قرض الحسنه بحرانی، طی دولت تدبیر و امید در استان در سایه همکاری و مشارکت همه بخش ها به سرانجام رسید، اظهار کرد: شرکت پدیده که با حجم گسترده از مشکلات قانونی و مطالبات گسترده به این دولت رسیده بود، امروز تقریبا تمامی مسائل آن حل شده است و مشکل نهایی آن با شورای عالی شهرسازی که بر سر ارتفاع سازه اصلی آن بود نیز مرتفع شد و مقرر گردید در ۳۲ طبقه این سازه احداث و موضوع مصوب و ابلاغ شد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه این شرکت سهامی خاص از سویی اقدام به عرضه سهام به صورت عام کرده بود، سهام متعلق به شرکتی که دارایی هم نداشت، افزود: با تمهیدات و اقدامات قانونی و همکاری دستگاه قضایی این مال به سهامداران اصلی بازگشت و چرخه سهام این شرکت که پیش از آن ۲۲ درصد متعلق به مردم و ۸۰ درصد مربوط به تعداد محدودی سهامدار خاص بود که امروز ۸۰ سهام در اختیار مردم بوده و ۲۰ درصد باقیمانده در اختیار شرکت ابنیه و در نهایت متعلق به مردم است.

رشیدیان عنوان کرد: طی این مدت تلاش شد مشکلات قانونی پروژه پدیده در بحث تملک و دریافت موافقت های اصولی و مجوزهای ساخت وساز هم با نهادهای و دستگاه های قانونی حل شود که وقت و توان و انرژی زیادی از استان و کشور را درگیر کرد.

 به گفته وی، امروز همه مشکلات قانونی پدیده حل شده، برای تبادل سهام مصوبه بورس، مصوبه شورای عالی شهرسازی جهت سازه اصلی و موافقت بانک مرکزی برای تشکیل کنسرسیوم بانکی برای اعطای پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات با کارگزاری بانک صادرات به این موسسه دریافت شد.

استاندار خراسان رضوی گفت: هم اکنون قسط اول این تسهیلات به پدیده پرداخت شده  و فعالیت خود را از سر گرفته به گونه ای که در این راستا ۱۹ مشاور و پیمانکار و  ۷۰۰  نفر در این پروژه مشغول به کار هستند.

 رشیدیان از فعال شدن مرکزی تجاری پدیده در کیش هم طی توافق با منطقه آزاد کیش خبر داد و افزود: امروز در پروژه پدیده شاندیز با راه اندازی اتاق مبادلات سهام ۲٫۵ میلیون سهام به ارزش حدود ۲۵ میلیارد ریال جابه جا شده است .

 وی فعالیت و تحرک جدیدی که در پروژه پدیده ایجاد شده است را عاملی برای افزایش قیمت سهام که در شروع مبادلات به سه هزار ریال رسیده بود دانست و گفت: هم اکنون ارزش هر سهم به قیمت ۱۳ هزار و ۷۸۰ ریال افزایش یافته است.

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی بورس دارندگان سهام می توانند نسبت به مبادله سهام خود در اتاق مبادلات سهام اقدام کنند . با استمرار این روند، پیش بینی می شود برخی از طرح های تفریحی و تجاری پروژه پدیده به زودی افتتاح شود.

 وی با اشاره به حدود  ۱۳۰ هزار سهامدار در این پروژه عنوان کرد:  تکمیل و به سرانجام رساندن این پروژه با این تعداد سهامدار ممکن نیست، از این رو با تعدادی از  موسسات بزرگ مذاکراتی شده تا  سهام خرد خریداری شده و با سهامداران کمتر  این مجموعه به پایان برسد.

رشیدیان در ادامه با بیان اینکه  پروژه پدیده تنها مشکل در این حوزه نبود بلکه موسسات مالی و اعتباری و قرض الحسنه از جمله میزان خود چالش جدی را در شروع دولت یازدهم برای استان ایجاد کرد، افزود: مجموعه هایی که با مجوز موسسه قرض الحسنه و تعاونی کارمندان و غیره فعال شدند و بعد دامنه کار خود را بسیار گسترده  و مردم را دچار مشکلات جدی کردند.

استاندار خراسان رضوی مساله میزان را نخستین بحران موسسه مالی و اعتباری دانست که با ۹۷۰ هزار حساب و ۳۴ هزار میلیارد ریال مطالبات مردم و یک هزار کارمند در این دولت در استان نمود یافت.

به گفته وی، معضل این موسسه با همکاری دادگستری استان، بانک مرکزی و صادرات جمع شد و در حال حاضر، تنها  بخشی مطالبات مربوطه بین بانک صادرات و سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی باقیمانده که با تلاش ما در استان و دستگاه قضایی در  حال حل و فصل است.

وی با اشاره به ۶ موسسه دیگر که ۴ مورد آن از جمله فرشتگان، بدر توس، الزهرا و پیوند به مرکزیت خراسان رضوی بود، اظهار کرد: تمامی آنها در موسسه مالی و اعتباری به نام کاسپین ادغام شدند و از حساب های موسسه فر شتگان تاکنون تا سقف ۲ میلیارد ریال مطالبات مردم پرداخت شده است.

 استاندار خراسان رضوی حجم پرداختی را تا کنون سه هزار میلیارد ریال عنوان و ذکر کرد:۶۳۰ هزار سپرده نیز طی این مدت از این موسسه تعیین تکلیف شده است.

 رشیدیان با بیان این که در موضوع بحران موسسه الزهرا (س) هم هفته قبل پرداخت ها به روش پلکانی آغاز شده است، گفت: رقم پرداختی در این موسسه تاکنون ۱۵۵ میلیارد ریال بوده و مابقی هم با همین روند پرداخت می شود ضمن آنکه  ۱۷ هزار و ۱۷۵ حساب در این روند تعیین تکلیف شده است.

وی با بیان اینکه مشکل  موسسه پیوند هم در حال پیگیری است، گفت: این مجموعه مشکلاتی دارد که با دبیر کل بانک مرکزی در این راستا مذاکراتی انجام شده و  امید است از  هفته آتی گشایشی در حل این مساله ایجاد شود.

استاندار خراسان رضوی در زمینه مساله موسسه بدر توس هم عنوان کرد: حساب های کمتر از ۲۰۰ میلیون ریال آن به موسسه کاسپین منتقل شده و امید است به سطح پرداختی سایر موسسات برسیم و مشکل  موسسه افضل توس هم پیگیری شده و تا کنون سپرده ها تا یک میلیارد ریال پرداخت شده است.

رشیدیان با بیان اینکه ۹۸ درصد سپرده های موسسه وحدت تا سقف یک میلیارد ریال تعیین تکلیف شده و ۹ هزار و ۷۲۰ حساب دیگر باقی مانده که تلاش می شود تعیین تکلیف شود.

وی با تاکید بر اینکه  برای هر یک از این موسسات تصمیمی گیری خاصی شد و اموال و دارایی آنها احصا و بانک مرکزی با تعیین خط اعتباری تلاش نمود برای حل مشکل مردم به آنها کمک نماید گفت: برخی انتظار دارند دولت مبالغ این سپرده ها را پرداخت کند در حالی که منابع اعتباری کشور در قالب  ردیف ها و بودجه های مشخص  مشمول قوانینی است که در مجلس تعیین و مصوب وابلاغ می شود.

 استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: بانک مرکزی هم پول های موجود در بانک ها را که سپرده های مردم است نمی تواند بدون حساب و کتاب هزینه کند اما برای کمک به مردم دچار مشکل در این موسسات خط اعتباری ویژه تعیین کرد تا زمانی که   اموال و املاک این موسسات  به نقدینگی تبدیل شود برای عبور از بحران به آنها کمک  کند.

نماینده عالی دولت در خراسان رضوی در ادامه با اشاره به صدمات بحران های این موسسات گفت: در حل این معضلات تلاش شد سرمایه اجتماعی حفظ شود .

وی به منظور پیشگیری از بروز موارد مشابه هم تصریح کرد: به طور قطع ما و تمامی دستگاه های نظارتی و بانک مرکزی با حساسیت این موضوعات را دنبال کرده و از فعالیت موسسات غیر مجاز جلوگیری می شود ضمن آنکه به مردم هم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی انجام می شود.

وی در راستای این آگاهی بخشی برگزاری دومین نمایشگاه بورس بیمه و بانک را در استان طی دو سال اخیر از جمله اقدامات دانست .

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=8943
تبلیغات بنری تلگرام

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.