• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
3

آب‌های ساحلی کیش و ابوموسی کانون خطر موتورلنج هاست

  • کد خبر : 6719
  • 19 شهریور 1396 - 10:08
آب‌های ساحلی کیش و ابوموسی کانون خطر موتورلنج هاست

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان تعداد سوانح دریایی مربوط به شناورهای موتورلنج طی پنج سال اخیر در آب‌های این استان را ۹۴ مورد اعلام‌کرد و گفت: عمده ترین کانون خطر این شناورها در آب‌های خلیج فارس پیرامون جزایر کیش و ابوموسی شناسایی شده است.

به گزارش کیشوندنیوز ، مهدی نوفرستی با تشریح گزارشی در خصوص تجزیه و تحلیل های آماری سوانح شناورهای سنتی در آب های استان هرمزگان مربوط به دوره زمانی ۹۱ تا پایان سال ۹۵ تصریح کرد: تصادم، آبگرفتگی، آتش سوزی، به گل نشستن، آدم به دریا و … از جمله سوانحی است که شناورهای سنتی را طی پنج سال اخیر به کام خطر فرستاده است.

وی تعداد سوانح دریایی مربوط به موتورلنج ها در آب های این استان را ۹۴ مورد عنوان کرد و افزود: علت ۶۰ درصد این سوانح آبگرفتگی و ۲۲ درصد هم آتش سوزی اعلام شده است.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به تحلیل های آماری صورت گرفته پیرامون دوره زمانی وقوع سوانح نیز خاطرنشان کرد: کمترین حوادث مربوط به لنج ها در سال ۹۱ با ثبت ۱۵ مورد و بیشترین سوانح در سال ۹۲ با ثبت ۲۲ مورد به وقوع پیوسته است. همچنین “شهریور” و “آذر” نیز به عنوان ماه های پرحادثه در سال اعلام شده اند.

نوفرستی سهم شناورهای لنج با بدنه چوبی را ۶۲ درصد کل شناورهای سانحه دیده اعلام کرد و افزود: طی پنج سال اخیر، ۲۹ درصد سوانح موتورلنج ها در آب های جزیره کیش، ۲۸ درصد در حوالی جزیره ابوموسی، ۱۶ درصد در آب های بندرلنگه، ۱۱ درصد در حوالی جزیره قشم، ۹درصد در محدوده دریایی جاسک و ۷ درصد در آب های ساحلی بندرعباس به ثبت رسیده است.

این مقام مسؤول، وجود پمپ های روبین بنزینی، سیم کش های برقی غیر استاندارد، عدم رعایت نکات ایمنی در مکان های مربوط مخازن سوخت شناور، غیرایمن بودن محیط موتورخانه ها، استفاده از سیلندرهای گاز و وسایل آشپزی غیراستاندارد، نبود کپسول های اطفای حریق و کمبود خدمه بر روی موتورلنج ها در زمان سانحه را از جمله عواملی دانست که در بروز سوانح آتش سوزی در شناورهای سنتی بسیار تاثیر گذار است.

وی در بخش دیگری از اظهارتش به راهکارهای مدیریت و کنترل سوانح مربوط به موتورلنج ها نیز اشاره کرد و  اظهار داشت: برای پیسگیری از بروز سوانح، شرکت های تعاونی باید یک نفر متخصص در امر دریایی و ایمنی جهت کنترل ایمنی لنج ها مشابه شناورهای مسافری در بندر حقانی را استخدام کنند و همچنین یک موتور لنج کشیک را برای شرکت در گشت امداد رسانی و کنترل نکات ایمنی ملزم آماده بکار داشته باشند.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در پایان انجام تمرینات دوره ای اطفاء حریق، ممنوعیت استفاده از پمپ های بنزینی و جایگزینی آنها با پمپ های گازوییلی، بازرسی شناورها برای کنترل حضور حداقل خدمه بر روی لنج های مستقر در لنگرگاه و ممنوعیت تعمیرات با تجهیزات گرم در حوضچه بندر از جمله مواردی دانست که می تواند در پیشگیری از بروز سوانح دریایی مربوط به شناورهای سنتی بسیار اثرگذار باشد.

لازم به ذکر است، استان هرمزگان به دلیل همجواری با آب های خلیج فارس و دریای عمان و قرار گرفتن در کناره تنگه استراتژیک هرمز، ۴۰ درصد نوارساحلی و مرزهای دریایی کشور را به خود اختصاص داده است و برهمین اساس، به عنوان مهم ترین استان ساحلی و دریایی کشور شناخته می شود.

منبع/پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از هرمزگان

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=6719
تبلیغات بنری تلگرام

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.