• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
6

تصفیه خانه های فاضلاب کیش تامین کننده بیشترین آب مصرفی فضای سبز

  • کد خبر : 4466
  • 12 اردیبهشت 1396 - 9:06
تصفیه خانه های فاضلاب کیش تامین کننده بیشترین آب مصرفی فضای سبز

فاضلاب در جزیره از طریق خطوط تحت فشار به طول ۶۳ هزار و ۳۰۰ متر و همچنین در خطوط انتقال فاضلاب ثقلی ۱۱۳ هزار و ۱۷۰ متر و ۳۵ ایستگاه پمپاژ فاضلاب منتقل می شوند.

به گزارش کیشوندنیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در سال گذشته در تصفیه خانه مرکزی کیش، ۱۴ هزار و ۸۲۸ متر مکعب، در تصفیه خانه شمال ۲ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۶۰۵ متر مکعب و در تصفیه خانه میر مهنا  ۳۸ هزار و ۶۸۲ متر مکعب فاضلاب تصفیه شد.

همچنین، در تصفیه خانه مرجان ۶ هزار و ۲۳۳ متر مکعب و در تصفیه خانه جنوب ۲۱۴ هزار و ۲۴۱ متر مکعب فاضلاب جهت آبیاری فضای سبز تصفیه شد.

بنابر این گزارش، ظرفیت اسمی تصفیه خانه مرکزی ۳۰۰۰ متر مکعب، تصفیه خانه میر مهنا ۱۹۰۰ متر مکعب، تصفیه خانه مرجان ۶۰۰ متر مکعب، تصفیه خانه شمال ۱۰ هزار متر مکعب، تصفیه خانه جنوب ۵۰۰ متر مکعب است.

نکته حایز اهمیت در خصوص عملکرد تصفیه خانه های کیش بهره برداری از پساب ها برای آبیاری فضای سبز است که با این اقدام به جای استفاده از آب شیرین بسیاری از هزینه ها کاهش می یابد.

فاضلاب در جزیره از طریق خطوط تحت فشار به طول  ۶۳ هزار و ۳۰۰ متر و همچنین در خطوط انتقال فاضلاب ثقلی ۱۱۳ هزار و ۱۷۰ متر و ۳۵ ایستگاه پمپاژ فاضلاب منتقل می شوند.

تصفیه خانه ۱۰ هزار متر مکعبی شمال از سال ۹۳ در شمال غربی جزیره در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار و متوسط سطح ارتفاع از دریا ۳۰ متر احداث شد که در فاز اول با یک مدول ۴۰۰۰۰ نفری با روش SBR  با ظرفیت ۱۰۰۰۰ متر مکعب آغاز به کار کرد که قابل افزایش تا ۴۰۰۰۰ متر مکعب در شرایط افزایش ناگهانی فاضلاب در زمان های خاصی چون ایام نوروز است.

لازم به ذکر است این تصفیه خانه به منظور تصفیه فاضلاب مناطق مسکونی و تجاری، ضمن صرفه‌ جویی چندین میلیارد تومانی با اهداف عمده حل مشکلات زیست محیطی جزیره با توجه به مشکلات دفع فاضلاب ناشی از محدودیت ظرفیت تصفیه خانه های موجود، استفاده مجدد از پساب تصفیه شده جهت آبیاری فضای سبز، ذخیره طولانی مدت لجن جهت استفاده به عنوان کود برای بهبود خاک و توسعه فضای سبز و عملکرد مناسب در شرایط افزایش ناگهانی فاضلاب در زمان های خاص به بهره برداری رسید.

گفتنی است فاز دوم تصفیه خانه ده هزار مترمکعبی کیش نیز دردست احداث است.

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=4466
تبلیغات بنری تلگرام

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.