• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
3

دانشگاه‌های کیش آماده پذیرش مشمولان سربازی خارج از کشور هستند

  • کد خبر : 9527
  • 29 بهمن 1396 - 14:40
دانشگاه‌های کیش آماده پذیرش مشمولان سربازی خارج از کشور هستند

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش خواستار آمادگی دانشگاههای جزیره کیش برای پذیرش مشمولان خدمت سربازی خارج از کشور شد.

به گزارش کیشوند نیوز از ایرنا دکتر سعید پورعلی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش امکان ادامه تحصیل مشمولان مقیم خارج از کشور در جزیره کیش را فرصتی کم نظیر خواند و گفت: فصل تازه‌ای در حوزه آموزش عالی با محوریت جزیره زیبای کیش در حال ایجاد شدن است.
وی ادامه داد: باتوجه به نامه نگاری‌ و پی‌گیری هایی که پیش از این صورت گرفته بود، با مساعدت و همکاری ارگان‌های مسئول شامل وزارت امور خارجه، سازمان وظیفه عمومی، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری مشمولان خدمت سربازی که در خارج از کشور مقیم هستند می‌توانند در پردیس‌های دانشگاهی کیش ادامه تحصیل بدهند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش توضیح داد: طبق ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح، دانش‌آموزان مدارس خارج از کشور که به سن مشمولیت رسیده‌اند، می‌توانند در صورت قبولی در پردیس‌های بین‌الملل داخل کشور از معافیت تحصیلی برخوردار شوند.
وی تصریح کرد: سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان وظیفه غیر غایب جذب شده دانشگاه‌های پردیس بر اساس مقررات معافیت تحصیلی صادر می‌کند؛ همچنین دانشجویان می‌توانند طبق تفاهم‌نامه منعقد شده بین سازمان وظیفه عمومی ناجا و دانشگاه، با تضمین دانشگاه هر سه ماه یک بار و به مدت ۲ هفته از کشور خارج شوند. مبلغ وثیقه ۱۵۰ میلیون ریال است که در صورت عدم بازگشت مشمولان، دانشگاه‌های پردیس موظف به پرداخت آن هستند.
وی در تشریح شیوه جذب دانشجو در پردیس‌های دانشگاه‌های کیش توضیح داد: مشمولان غیر غایب پس از پذیرش در دانشگاه‌های پردیس مستقر در کیش باید فرم درخواست معافیت تحصیلی را پر کنند؛ ثبت نام دانشجویان صرفا با مجوز وظیفه عمومی صادره از دفاتر پلیس ۱۰+ مستقر در مناطق آزاد انجام می‌شود.
پورعلی همچنین گفت: بر اساس ابلاغیه، دانشجویانی که دارای معافیت تحصیلی خارج از کشور هستند می‌توانند در صورت موافقت دو وزارتخانه علوم یا بهداشت به پردیس‌های کیش منتقل شوند؛ در این صورت سنوات تحصیلی دانشجو از تاریخ شروع به تحصیل خارج از کشور محاسبه می‌شود. این دسته از دانشجویان محدودیتی برای مدت زمان اقامت در داخل کشور در زمان تحصیل در دانشگاه ندارند.
وی تاکید کرد: دانشگاه‌های پردیس موظند در پایان نیمه اول و دوم هر سال لیست ایرانیان مقیم خارج از کشور پذیرش شده را به سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش افزود: با تاکید بر ضوابط قانونی، مکاتبات لازم با پردیس دانشگا‌های شریف و تهران صورت گرفته است و آماده پذیرش دانشجویان خصوصا از کشورهای حاشیه خلیج فارس در جزیره کیش هستیم. پیش‌بینی ما این است که با توجه به فاصله کوتاه جغرافیایی و همچنین آمار بالای ایرانیان مقیم کشورهای همسایه جنوبی، استقبال خوبی از این طرح صورت بگیرد.
وی افزود: این طرح همچنین در نگاه کلان گامی در رونق اقتصاد جزیره کیش هست که باید از این ظرفیت به نحو مطلوبی استفاده کرد.
وی گفت: یکی از ابزارهای مهم توسعه مناطق آزاد، توسعه علمی و استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و آموزش عالی است؛ موضوعی که با استقرار دانشگاه‌های مختلف و از جمله پردیس‌های بین‌المللی قطب‌های مهم علمی کشور در جزیره کیش پیش‌بینی شده است. حال با جذب مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور گامی در استفاده بهتر از این پتانسیل برداشته می‌شود.
پورعلی تاکید کرد: در کنار استفاده دانشجویان خارج از کشور، پردیس‌های دانشگاهی مستقر در جزیره کیش امکان جذب دانشجویان خارجی را دارند؛ این توان را می‌شود و باید بیش از پیش گسترش داد.
وی افزود: در مدیریت جدید سازمان منطقه آزاد کیش، به دنبال احیا و استفاده از پتانسیل هایی هستیم که طی سالیان گذشته در حوزه آموزش عالی در این جزیره ایجاد شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: مجموعه مناطق آزاد، ظرفیت‌های بالقوه و استراتژیک کشور در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستند و هر چه از این امکانات به نحو مطلوب‌تری استفاده شود، به توسعه مناطق و در یک نگاه کلان، توسعه کشور کمک می‌شود.

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=9527
تبلیغات بنری تلگرام

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.