• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
3

ساخت پالایشگاه برای شیرین سازی و جدا سازی گاز در کیش

  • کد خبر : 3922
  • 08 فروردین 1396 - 17:09
ساخت پالایشگاه برای شیرین سازی و جدا سازی گاز در کیش

بر اساس این گزارش، عبدالرضا حاجی حسین نژاد، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن)، بخشی از تاخیر در اجرای این پروژه را مربوط دولت گذشته عنوان کرده و گفته بود که پروژه میدان گازی کیش سرنوشت غم انگیزی دارد چرا که این پروژه پس از حدود ۶۶۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری از محل بیت‌المال رها شده است.

از کشف میدان گازی کیش یک دهه می‌گذرد، با این حال این میدان همچنان چشم انتظار مسئولین برای اجرای یک طرح توسعه نشسته است؛ طرح توسعه‌ای که نخستین قدم آن با امضای یک تفاهم‌نامه با شرکت شل حدود سه ماه گذشته آغاز شد. طبق آخرین اخبار علاوه بر حفاری چاه‌ها در جزیره کیش،برنامه‌ریزی برای ساخت یک خط لوله ۹۳ کیلومتری به بندر گرزه هرمزگان و ساخت یک پالایشگاه به منظور شیرین‌سازی و جداسازی گاز در فاز دوم توسعه میدان گازی کیش در دستور کار قرار گرفته است.

 میدان گازی کیش در سال ۱۳۸۴ توسط مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت با ۶۶ تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز درجا کشف شد و در ابتدا طرح توسعه آن توسط دو شرکت نفت فلات قاره و حفاری شمال تدوین و بنا شد که توسعه فاز ۱ با منابع شرکت نیکو عملیاتی شود اما در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ و در زمانی که مسعود میرکاظمی وزیر نفت بود قرارداد توسعه بین شرکت ملی نفت و کنسرسیومی متشکل شرکت‌های پتروپارس، سازه و جهان پارس به مدیریت بانک ملت به ارزش ۱۰ میلیارد دلار منعقد شد.

اگرچه در آن زمان، سیف‌الله جشن ساز، مدیرعامل وقت شرکت ملی نفت، اعلام کرد که این قرارداد در نوع خود یکی از قراردادهای بی نظیر تاریخ صنعت نفت است، اما این قرارداد آنگونه که باید انجام نشد و با حاشیه هایی همراه بود تا این که سرانجام با گذشت ۱۷ ماه از زمان انعقاد این قرارداد، با دستور رستم قاسمی، دومین وزیر نفت دولت دهم، توسعه این میدان گازی به شرکت ملی نفت واگذار شد و در نهایت اسفندماه سال ۹۰، موافقتنامه طرح توسعه این میدان گازی میان شرکت مهندسی و توسعه نفت (کارفرما) به نمایندگی از سوی شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت های ناردیس، فراب و ناموران )پیمانکار) امضا شد.

بر اساس این گزارش، عبدالرضا حاجی حسین نژاد، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن)، بخشی از تاخیر در اجرای این پروژه را مربوط دولت گذشته عنوان کرده و گفته بود که پروژه میدان گازی کیش سرنوشت غم انگیزی دارد چرا که این پروژه پس از حدود ۶۶۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری از محل بیت‌المال رها شده است.

وی همچنین بهره برداری از این پروژه را برای آذر سال جاری وعده داده بود، به علاوه در حالی که توسعه میادین مشترک نفت و گاز از اولویت بیشتری برخوردار است اما توسعه این میدان گازی از سوی وزیر نفت مورد تاکید قرار گرفته بود.

در این زمینه حاجی حسین نژاد با بیان اینکه فاز اول پروژه میدان گازی کیش زمستان سال ۹۵ به بهره برداری خواهد رسید ،اعلام کرد که برای فاز دوم و سوم این پروژه هم که در بخش دریایی قرار دارد به دنبال سرمایه گذار هستیم و تا کنون وعده هایی داده شده که امیدواریم به نتیجه برسد.

در نهایت اواسط آذر ماه سال جاری بود که تفاهم‌نامه اصولی (MOU) توسعه میدان گازی کیش با شرکت شل به امضا رسید و طبق گفته شهنازی‌زاده، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)،  برای توسعه این میدان تفاهم‌نامه‌ای به جز تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت شل به امضا رسید، امضا نشده  اما بعید نیست که امضا شود.

وی همچنین اخیرا اعلام کرد ۶۶ میلیارد فوت مکعب ذخایر درجای گاز و حدود ۷۲۶ میلیون بشکه ذخایر درجای میعانات گازی در این میدان، وجود دارد و این میدان در انتظار پیشنهاد شل برای توسعه است.

به گفته شهنازی‌زاده برای توسعه میدان کیش، ۵ فاز تعریف شده که در فاز اول قرار است امکان تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از میدان فراهم شود.بر این اساس علاوه بر حفاری چاه‌ها در جزیره کیش، برنامه‌ریزی برای ساخت یک خط لوله ۹۳ کیلومتری به بندر گرزه هرمزگان و ساخت یک پالایشگاه به منظور شیرین‌سازی و جداسازی گاز در فاز دوم توسعه میدان گازی کیش در دستور کار قرار گرفته است.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=3922
تبلیغات بنری تلگرام

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.