• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
3

تهیه ۳۷۰ پروژه سرمایه‌گذاری به ارزش ۵ میلیارد یورو در مناطق آزاد

  • کد خبر : 27521
  • 18 اردیبهشت 1402 - 20:56
تهیه ۳۷۰ پروژه سرمایه‌گذاری به ارزش ۵ میلیارد یورو در مناطق آزاد

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مطالعات و مجوزهای ۳۷۰ طرح به ارزش پنج میلیارد یورو انجام شده و آماده جذب سرمایه‌گذاری برای آغاز کار است.

به گزارش کیشوندنیوز به نقل از فرینا، حجت‌الله عبدالملکی در نشست خبری در نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۳ اظهار داشت: ۳۷۰ پروژه سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد هفت‌گانه شناسایی و مطالعات آن انجام شده و طرح توجیهی آماده شده که بر اساس آن میزان سودآوری نیز مشخص شده است.

عبدالملکی با بیان اینکه بازار، زمین، انرژی، فناوری و شاخص‌های عالی سرمایه‌گذاری ارزیابی شده، تصریح کرد: برای ساده‌تر کردن مسیر سرمایه‌گذاری برای این طرح‌ها مجوزهای بی‌نام آماده شده و مسائل اداری طرح‌ها پایان یافته است.

وی با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آمادگی دریافت پیشنهادات برای سرمایه گذاری را دارند، خاطرنشان کرد: ارزش میزان سرمایه‌گذاری ۳۷۰ طرحی که امروز رونمایی می‌شود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان است که ۴.۵ تا ۵ میلیارد یورو محاسبه شده است.

مشاور رییس جمهور با تاکید بر اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حرکت جهشی اقتصاد کشور در سال‌های آینده را رقم خواهند زد، خاطرنشان کرد: ۲ راهبرد مردمی و جهانی کردن این محدوده‌ها را دنبال می‌کنیم تا حضور قدرتمندانه‌ای در جهان داشته باشیم.

عبدالملکی با بیان اینکه به دنبال تحقق شعار تبدیل مناطق آزاد به بهشت سرمایه‌گذاری هستیم، ‌گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های زیاد، مستعد سودآوری برای اقتصاد کشور هستند، از سوی دیگر هزینه تولید پایین ایران با نیروی انسانی، انرژی، معادن در دسترس، اقلیم مناسب کشاورزی و زمین ارزان قیمت و فراهم بودن مسیرهای تردد بین‌المللی شرایط مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی دارند.

وی خاطرنشان کرد: موقعیت جغرافیایی مناسب ایران، همسایگی با ۱۵ کشور همسایه، دسترسی به آب‌های آزاد و دسترسی نزدیک به چین و هند به عنوان دو قطب جمعیتی جهان شرایط را برای جذب سرمایه به ایران فراهم می‌کند و از سوی دیگر تبدیل شدن ایران به جزیره ثبات و امنیت بر این جذابیت دامن می‌زند.

مشاور رییس جمهور با بیان اینکه استقرار مناطق آزاد در مرزهای کشور شرایط ترانزیتی شدن را فراهم کرده است و ایران را مستعد جذب سرمایه گذاری‌های کلان می‌کند، تاکید کرد: برای تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری و بهره‌مندی بهتر، دو اقدام در بهار امسال انجام شده است که ضابطه زدایی و کاهش فرآیندها موجب کم شدن از زمان صدور مجوزهای شده که به افزایش سرمایه‌گذاری دامن می‌زند.

عبدالملکی با اشاره به حذف یا ادغام کارگروه‌ها و کمیسیون‌ها برای صدور مجوز فعالیت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تصریح کرد: زمان طی شدن مسیر برای دستیابی به اهداف سرمایه‌گذاری کاهش یافته است و برای تایید این اتفاق فضای کسب و کار هر سه ماه یکبار محاسبه و منتشر می‌شود.

وی با بیان اینکه وظیفه مناطق آزاد تامین مالی خارجی، افزایش صادراتی و رفع نیازهای کشور تعیین شده است، تاکید کرد: کارکرد این محدوده‌ها اثرگذاری در پیشرفت اقتصادی است که تاکنون با ایجاد عمران و آبادانی در شهرهای خود برخی از اهداف را به ثمر نشانده‌اند، اما پیشرفت بیشتر در دستور کار قرار دارد.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به تراز تجاری مثبت ۷۰۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱، گفت: یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سال گذشته صادرات و یک میلیارد دلار واردات به این محدوده‌ها انجام شد و در سال جاری نیز این روند ادامه خواهد داشت.

پنجمین نمایشگاه معرفی توانمندی های صادراتی ایران (IRAN EXPO 2023) از ۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگرار شد.

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=27521
تبلیغات بنری تلگرام

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.