کد خبر : 20798
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 دی 1399 - 15:40

پردیس‌های دانشگاهی محلی برای اخذ مدرک “سفارشی‌ها”

پردیس‌های دانشگاهی محلی برای اخذ مدرک “سفارشی‌ها”

پردیس‌های خودگردان دانشگاهی قرار بود محلی برای ارتقای دانش افرادی باشد که در مناطق آزاد هستند و امکان تحصیل کمتری در پایتخت دارند، اما این پردیس‌ها با ظهور دولت روحانی تبدیل به محل دریافت مدرک دکتری نورچشمی‌ها با هزینه اندک شده اند.

صراط نوشت: پردیس‌ های خودگردان دانشگاهی قرار بود محلی برای ارتقای دانش افرادی باشد که در مناطق آزاد هستند و امکان تحصیل کمتری در پایتخت دارند اما این پردیس ها با ظهور دولت روحانی تبدیل به محل دریافت مدرک دکتری نورچشمی ها با هزینه اندک شده اند.

به گزارش صراط نیوز، پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران تابستان سال ۹۹ در اطلاعیه ای فراخوان پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی برای سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ داد. علاقه مندان می توانستند پس از مطالعه دفترچه، اقدام به ثبت نام در ۶۰ رشته تخصصی از طریق پرداخت پول کنند تا پس از مصاحبه نسبت به قبولی یا عدم قبولی آنها تصمیم گیری شود.

تا اینجا مشکلی وجود ندارد و همه چیز طبق آنچه دفترچه اعلام شده جلو می رود اما پس از مدتی پیامکی از پردیس کیش دانشگاه تهران برای ثبت نام کنندگان با این مضمون ارسال می شود: “نظر به استقبال گسترده اسامی دعوت شدگان به مصاحبه تا پایان روز چهارشنبه شانزدهم مهرم اعلام می شود.”

چند روز بعد پیامکی برای بسیاری از داوطبان ارسال می شود که آنها شرایط لازم برای حضور در مصاحبه دکتری تخصصی را کسب نکرده اند در حالی که برابر آنچه در دفترچه اعلام شده هزینه ای که دریافت می شود بابت انجام مصاحبه بوده است. در واقع هر کدام از داوطلبان مبلغ حدود یک میلیون و دویست هزار ریال پرداخت می کنند تا به آنها بگویند شرایط حضور در مصاحبه را دارید یا خیر! هیچ علتی نیز برای رد شدن داوطلبان در مصاحبه حضوری اعلام نمی شود.

پس ازمردودی اکثر داوطلبان، در کمال شگفتی پیامکی برای آنها ارسال می شود با این متن: پردیس بین المللی دانشگاه تهران مهم-فوری/ داوطلبان گرامی دکترای تخصصی که هم اکنون در انتظار ورود به اتاق مصاحبه اند، آگاه باشند، ممکن است مصاحبه پیشین طولانی شود و در نتیجه زمان شما (حداکثر تا دو ساعت) به تاخیر بیفتد. پس، خواهشمند است نگران نباشید و در انتظار ورود به اتاق مصاحبه بمانید. معاونت علمی پردیس کیش.

با پیگیری مردود شدگان از پردیس کیش دانشگاه تهران آنها نیز اعلام بی خبری می کنند و می گویند وقتی پیامک آمده باید بروید برای انجام مصاحبه. ساعتی بعد پیامکی مجدد ارسال می شود با این مضمون: پردیس کیش/ با پوزش به آگهی می رساند که پیامک ارسالی قبلی برای شما، اشتباه ارسال شده است.

نکته پراهمیت در رفتار غیر متعارف پردیس کیش دانشگاه تهران اینجاست که اسامی پذیرفته شدگان محرمانه و غیرقابل انتشار است و آن دانشگاه از انتشار اسامی خودداری می کند.

بررسی های خبرنگارصراط نشان می دهد علت پنهان کاری و پیامک های عجیب پردیس کیش دانشگاه تهران قبولی های فقط سفارشی داوطلبان مقطع دکتری است. افرادی که علاوه بر پول نیازمند سفارش مقامات و مسوولان نیز هستند. برای مثال در حال حاضر “مداح” رییس دفتر مدیرعامل منطقه آزاد در مقطع دکتری همین دانشگاه مشغول است یا افراد دیگری با مدارک غیرمرتبط مشغول تحصیل دکتری تخصصی در رشته های دیگر هستند که مشخص نیست چگونه با معدل های پایین شایسته ورود به مقطع دکتری تخصصی تشخیص داده شده اند اما افرادی که دارای معدل بالا یا سوابق عملی و پژوهشی هستند اما پارتی ندارند از ادامه تحصیل محروم می شوند.

عدم شفافیت پردیس کیش دانشگاه تهران ضرورت ورود اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به این موضوع و جلوگیری از تبدیل شدن دانشگاه ها به کمپانی صدور مدرک دکتری را دو چندان می کند. تماس های خبرنگار صراط برای گفت و گو با مجید علیزاده رییس پردیس کیش دانشگاه تهران بی نتیجه ماند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

css.php