• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
1

زیان ۱۲۰۰میلیارد تومانی کرونا به دفاتر گردشگری

  • کد خبر : 18673
  • 24 فروردین 1399 - 20:23
زیان ۱۲۰۰میلیارد تومانی کرونا به دفاتر گردشگری

شرکت‌های خدمات گردشگری ۵۳۵میلیارد تومان تنها در بخش هتل و پرواز در نوروز ۹۹خسارت دیدند.

به گزارش کیشوند نیوز به نقل از همشهری؛  انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در برآوردی که به رئیس‌جمهوری ارائه شد، اعلام کرد ۹۲۰میلیارد تومان کف زیان کرونا به صنعت گردشگری ایران تنها در اسفندماه سال ۹۸و فروردین سال ۹۹ است.

این آمار با احتساب ریزش گردشگرانی که با خطوط هوایی سفر می‌کردند تهیه شده و حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران می‌گوید: اگر ریزش بخش ریلی و زمینی را نیز محاسبه کنیم ۱۲۰۰میلیارد تومان کف خسارتی است که کرونا به شرکت‌های خدمات گردشگری وارد کرد.

خالی ماندن ۳میلیون و ۵۲۰هزار صندلی پروازی 

براساس گزارش ارائه شده به رئیس‌جمهوری که نسخه‌ای از آن برای روزنامه ارسال شد، در بخش پروازهای داخلی از تهیه هر بلیت پرواز شرکت‌های خدمات گردشگری۵درصد کارمزد دریافت می‌کنند. با درنظر گرفتن کمترین قیمت محاسبه شده به مبلغ ۳۵۰هزار تومان و ریزش شدید گردشگر در سال ۹۹، شرکت‌های خدمات مسافرتی ۴۹میلیارد تومان متضرر شده‌اند.

اسفندماه سال ۹۷و فروردین سال ۹۸،تعدادسه‌و نیم میلیون صندلی پروازی، گردشگران و مسافران داخلی را جابه‌جا کرد. در مدت مشابه امسال، میزان اشغال صندلی‌های پروازی با ۸۰درصد ریزش مواجه و تنها ۷۰۰هزار صندلی اشغال شد. یعنی تنها ۷۰۰هزار مسافر با حمل‌ونقل هوایی جابه‌جا شدند و پاندمی کرونا، ۲میلیون و ۸۰۰هزار صندلی پروازی را خالی گذاشت.

در بخش پروازهای بین‌المللی نیز با توجه به بسته شدن مرزها و لغو پروازها به‌دلیل همه‌گیری کرونا، ۹۰درصد از مسافران پروازهای بین‌المللی ریزش داشت. انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در گزارشی که توسط وزیر میراث‌فرهنگی در نشست هیأت دولت به رئیس‌جمهوری تقدیم شد، اعلام کرد که در اسفندماه ۹۷و فروردین‌ماه ۹۸ تعداد ۸۰۰هزار صندلی پروازی در بخش پروازهای بین‌المللی فروخته شد که ۷۲۰هزار صندلی در سفرهای نوروزی۹۹ از دست رفت و خالی ماند.

براساس گزارش انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی به دولت، با درنظر گرفتن کمترین میزان کارمزد به مبلغ ۳۰۰هزار تومان برای شرکت‌های خدمات مسافرتی از محل فروش صندلی‌های پروازهای خارجی، شرکت‌های خدمات مسافرتی مبلغ ۲۱۶میلیارد تومان از محل ریزش گردشگران خروجی در بخش پروازهای خارجی زیان دیدند.

از دست رفتن ۱۰میلیون نفر شب اقامت در هتل‌ها

در بخش هتل‌های داخلی نیز ۳میلیون نفر شب اقامت در تورهای قشم و کیش و مشهد از دست رفت که با درنظر گرفتن سود ۲۰هزار تومانی شرکت‌های خدمات مسافرتی از محل فروش اتاق هتل‌ها به گردشگران، بابت هر نفر شب اقامت، در کمترین حالت شرکت‌های خدمات مسافرتی ۶۰میلیارد تومان زیان دیدند.

در بخش رزرو هتل‌های خارجی نیز با درنظر گرفتن ۳۰هزار تومان کف کارمزد برای هر نفر شب اقامت در هتل‌های خارجی، ۷میلیون نفر شب اقامت از دست رفت که زیان ناشی از آن برای شرکت‌های خدمات گردشگری کشور ۲۱۰میلیارد تومان برآورد شد.

۳۸۵میلیارد تومان هزینه جاری همراه با زیان 

۳۵۰۰دفتر خدمات مسافرتی در کشور فعال هستند که هریک از آنها میانگین ۱۰پرسنل کاری دارند و در مجموع بیش از ۳۵هزار نیروی کار در این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند. براساس گزارشی که به رئیس‌جمهوری ارائه شده است، در اسفندماه سال۹۸ و فروردین‌ماه سال۹۹ هر دفتر گردشگری ۷۰میلیون تومان بابت حقوق پرسنل پرداخت کرده که جمع آن مبلغی معادل ۲۴۵میلیارد تومان است. اگر هر دفتر ۴۰میلیون تومان نیز طی این ۲‌ماه اجاره‌بها پرداخت کرده باشد، شرکت‌های خدمات مسافرتی کشور مبلغ ۱۴۰میلیارد تومان نیز در این محل هزینه کرده‌اند، درحالی‌که فروش کالا و خدمات آنها امسال به صفر رسید.

مجموع زیانی که دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران از طریق وزیر میراث فرهنگی به رئیس‌جمهوری ارائه کرده، رقمی معادل ۹۲۰میلیارد تومان است که به گفته حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، کف زیان است و بدون محاسبه رقم کنسل شدن سفرها در بخش حمل‌ونقل ریلی و زمینی و هزینه راهنما و… است که با محاسبه آنها، ۱۲۰۰میلیارد تومان خسارت به‌دلیل شیوع کرونا در ایران به شرکت‌های خدمات مسافرتی در اسفندماه سال ۹۸و فروردین‌ماه سال ۹۹تحمیل شد.

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=18673
تبلیغات بنری تلگرام

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.