• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
2

۴۰۰ میلیاردتومان سرمایه گذاری درصنایع هوانوردی کیش انجام شد

  • کد خبر : 1603
  • 26 آبان 1395 - 9:18
۴۰۰ میلیاردتومان سرمایه گذاری درصنایع هوانوردی کیش انجام شد

مونسان گفت: سازمان منطقه آزاد کیش با هدف تبدیل کردن کیش به یکی از مقاصد گردشگری بین‌المللی، اقدامات گسترده‌ای در زمینه خدمات حمل و نقل هوایی انجام داده است. برهمین اساس با تخصیص ۴۰۰۰ میلیارد ریال بودجه، پروژه هایی در دست اقدام بوده یا به پایان رسیده است..

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی در صنایع هوانوردی کیش خبر داد.

علی اصغر مونسان در آئین افتتاح هشتمین نمایشگاه هوایی و هوانوردی ایران، اظهار کرد: جهان با سرعت خارق‌العاده‌ای در حال تغییر کردن است و تکنولوژی به عنوان عامل اصلی این تحولات، مهم‌ترین تاثیر را در پدید آمدن عصر ارتباطات داشته است.

وی گفت: اقتصاددانان توسعه و تنوع حمل‌ونقل را رمز کامیابی انسان در عصر حاضر دانسته و آن را یکی از پایه‌های اساسی توسعه متوازن و پایدار کشورها می دانند، چرا که شبکه‌های حمل و نقل با مولفه‌های مهمی چون اقتصاد، امنیت و عدلت ارتباط تنگاتنگ پیدا کرده‌اند. با مروری به فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها، همبستگی مستقیم بین توسعه حمل و نقل و دستیابی به نرخ رشد اقتصادی بالاتر به وضوح به چشم می‌خورد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: یقینا اختراع هواپیما و دسترسی انسان به بزرگ‌ترین آرزوی خود یعنی پرواز، بزرگترین دستاورد بشر در حمل و نقل بوده و مهم‌ترین دلیل توسعه و پیشرفت سریع علمی و تکنولوژی در قرن بیستم است.

مونسان تصریح کرد: جنگ جهانی دوم و تلاش کشورهای متخاصم برای برتری هوایی در میادین نبرد نیز سبب شد تا علوم و صنعت هوایی بسیار سریع رشد کرده و پس از جنگ، رشد خدمات حمل و نقل هوایی توانست به توسعه اقتصاد جهانی کمک شایانی بنماید. امروزه قریب به ۱۴۰۰ ایرلاین با ۲۵ هزار فروند هواپیما در ۵۰ هزار مسیر، بار و مسافر جابجا می‌کنند.

وی اضافه کرد: درآمد حدود ۲.۵ تریلیون دلاری صنعت هوانوردی و اشتغال نزدیک به ۶۰ میلیون نفر در این حوزه، حجم بزرگی از گردش مالی و مشاغل حمل و نقل را به این صنعت تخصیص داده است. براساس آمارها تنها در سال ۲۰۱۳ بیش از سه میلیارد مسافر و ۵۰ میلیون تن بار از طریق خطوط هوایی جابجا شده که به لحاظ ارزشی ۳۵ درصد ارزش کل بار جابجا شده در جهان بوده است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: امسال در کشور ما نیز حدود ۳۵۰ هزار پرواز انجام شده که در نتیجه ۲۵ میلیون مسافر شامل ۸.۵ میلیون مسافر بین‌المللی و ۱۶.۵ میلیون مسافر داخلی جابه‌جا شده‌اند.

مونسان ادامه داد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، ترافیک حمل‌ونقل هوایی در جهان تا ۱۵ سال آینده دو برابر خواهد شد و منطقه خاورمیانه در بین سایر مناطق جهان بیشترین رشد را به خود اختصاص می‌دهد.

وی گفت: اگر زمان را به عنوان یک سرمایه و عامل سرعت بخشیدن به توسعه بدانیم، حمل و نقل هوایی در کوتاه کردن مسیر پیشرفت کشور نقش بسیار مهمی داشته و باید مورد توجه خاص قرار بگیرد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش اظهار کرد: با توجه به ظرفیت سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع هوایی و هوانوردی ایران با برآورد سالانه پنج میلیارد دلار، کشور تا ۱۰ سال آینده نیاز به حداقل ۴۰۰ هواپیمای جدید دارد که از این تعداد حدود ۲۴۰ فروند هواپیما با ظرفیت ۸۰ تا۲۰۰ صندلی است که بتوانند مسیرهای داخلی و کشورهای اطراف را پوشش دهند و بین ۳۰ تا ۴۰ درصد هم هواپیماهای پهن‌پیکر و دورپرواز هستند که عددی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ هواپیما را تشکیل می دهند.

مونسان تصریح کرد: به نظر می‌رسد ظرفیت فرودگاهی کشور نیز با برنامه‌های توسعه‌طلبانه خرید هواپیماهای جدید همخوانی دارند، هرچند در حال حاضر از ۶۹ فرودگاه غیرنظامی کشور، بنابراظهار دست‌اندرکاران تنها شش فرودگاه مهرآباد، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد و کیش اقتصادی هستند و بقیه فرودگاه‌های کشور کم و بیش اقتصادی نیستند.

وی ادامه داد: تنها توسعه فیزیکی نمی‌تواند در ارتقاء حمل و نقل هوایی کشور موثر باشد و باید ابعاد مختلف و موثر در توسعه این بخش مانند تشویق برای سرمایه‌گذاری خصوصی، تربیت نیروی متخصص و فرهنگ‌سازی و تبلیغات در جامعه را نیز همگام با توسعه فیزیکی درنظر گرفت.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: خوشبختانه پس از اجرای برجام و با تدبیر دولت یازدهم حرکت پرشتابی در حوزه حمل‌ونقل هوایی و صنایع وابسته آغاز شده و تبادلات بین‌المللی ایران در این بخش رونق روزافزون داشته است.

مونسان افزود: از سرگیری پرواز شرکت‌های هواپیمایی بریتیش ایرویز، ایرفرانس، کی ال ام، لوفت هانزا و چند شرکت دیگر، صدور مجوز برای بیش از ۶۶ هزار پرواز بین‌المللی، عقد قراردادهای خرید هواپیماهای جدید، خرید تجهیزات مورد نیاز فرودگاهی و هدایت ناوبری جدید، برقراری پروازهای جدید در مسیر ایران به اروپا، ارتقاء ایمنی پروازهای هوایی به دلیل دسترسی به قطعات اصلی، از دستاوردهای مهم دولت در سه سال اخیر در این بخش بوده است.

وی گفت: صنعت توریسم به عنوان یکی از پردرآمدترین صنایع جهان در آغاز هزاره سوم بخش قابل توجهی از درآمدهای ارزی کشورها را به خود اختصاص داده و پس از صنعت نفت و خودرو سازی عظیم‌ترین شاخه اقتصادی شناخته می‌شود و سیستم حمل و نقل هوایی عمده‌ترین عنصر تشکیل دهنده صنعت گردشگری بین المللی است که بخشی از هزینه‌های گردشگران را به خود اختصاص می‌دهد، به طوری که در برنامه‌ریزی‌های مربوط به توسعه گردشگری، توجه به این بخش و ظرفیت‌های حال و آتی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و خواهد بود.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: همانطور که بارها شنیده‌ایم ایران جزو ده کشور برتر در جذابیت های گردشگری است لیکن تنها نیم درصد از درآمدهای این صنعت را جذب نموده است و با توجه به اینکه غالب سفرهای بین المللی از دروازه های فرودگاهی آغاز می شود، برای دستیابی به درآمدهای گردشگری خارجی و افزایش چشمگیر اشتغال در این صنعت، نیازمند توسعه و بازسازی ناوگان هوایی و خدمات مربوطه هستیم.

مونسان گفت: سازمان منطقه آزاد کیش با هدف تبدیل کردن کیش به یکی از مقاصد گردشگری بین‌المللی، اقدامات گسترده‌ای در زمینه خدمات حمل و نقل هوایی شامل توسعه فرودگاهی و توسعه ناوگان هوایی انجام داده است. برهمین اساس با تخصیص ۴۰۰۰ میلیارد ریال بودجه، پروژه هایی مانند ساخت ترمینال بین المللی کیش بازیربنای ۴۲هزار مترمربع و با ظرفیت پذیرش ۵/۴ میلیون مسافر در سال، خرید تجهیزات ناوبری و هوانوردی، ترمیم و تعریض باند جنوبی برای پذیرش هواپیماهای پهن پیکر مانند ایرباس A۳۸۰ و توسعه تجهیزات زمینی در دست اقدام بوده یا به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین برای توسعه فرودگاه جزیره هندورابی، با هزار میلیارد ریال بودجه، پروژه احداث باند فرودگاه و سطوح عوامل پروازی اجرا شده که عملیات ساخت باند پروازی آن به پایان رسیده است. شرکت هواپیمایی کیش نیز برای افزایش ناوگان هوایی خود، خرید ده فروند هواپیمای جدید را در دستور کار قرار داده است که بتازگی چهار فروند هواپیما خریداری و به ناوگان خود افزوده است.

لینک کوتاه : https://kishvandnews.ir/?p=1603
تبلیغات بنری تلگرام

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.