کد خبر : 13055
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶

یادداشت | مرتضی رضائی

نابسامانی‌های امروز حاصل غرب‌زدگی مدیران است نه نخبگان علمی/ خودتان متهم ردیف اول هستید!

نابسامانی‌های امروز حاصل غرب‌زدگی مدیران است نه نخبگان علمی/ خودتان متهم ردیف اول هستید!

منشأ اصلی مدیریت فشل و برخی نابسامانی‌های امروز کشور را باید در افکار پوسیده و غرب‌زده آنهایی که همیشه می‌گویند نمی‌شود و نمی‌توانیم، پیدا کرد.

یادداشت: مرتضی رضائی مدیرمسئول پایگاه خبری کیشوند نیوز

مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش در یادداشتی عجیب و قابل تأمل، با توهین به همه مدیران دولتی، سبک مدیریت در کشور را فشل و مدیران را ناکارآمد خطاب کرده و آنها را باعث بیچارگی مردم می‌داند، او با سیاه‌نمایی کشور را در آستانه سقوط توصیف می‌کند و با یک استدلال من‌درآوردی و با مقایسه مدرک تحصیلی مسئولان کشور با کابینه دولت انگلیس، عامل این وضعیت را (بدون در نظر گرفتن هیچ عامل دیگری) متوجه وضعیت نامناسب آموزشی در کشور می‌داند.

ایرج شرف‌زاده در ابتدای یادداشت خود با آوردن آمار ۲۷ برابری دانشجویان دانشگاه‌های کشور نسبت به «چهل سال» قبل از یک تناقض سخن به میان می‌آورد که: ” شوربختانه با این افزایش کمّی، از آن‌طرف با مدیریت ناکارآمد، بی‌نظمی، بی‌قانونی، اقتصاد ورشکسته، معیشت نابه‌سامان، بیکاری، تعطیلی کارخانه‌ها، افزایش جرم و جنایت،‌ طلاق، ارتشاء، اختلاس، مهاجرت و فرار مغزها مواجه هستیم.”

وی در ادامه از بی‌برنامگی همه مسئولان دولتی می‌گوید و می‌نویسد: “آیا این همه وزیر و وکیل و معاون و مسؤول و مدیر کوچک و بزرگ که عنوان پرطمطراق “دکتر” را یدک می‌کشند نباید برای اقتصاد و معیشت مردم،‌ برای کشاورزی، برای مسائل گمرکی، ارز و بانک و بیمه، برای بیکاری و ایجاد اشتغال، برای تعطیلی پشت سرهم کارگاه‌ها و کارخانه‌ها نسخه‌ای تجویز کنند؟ آیا نباید برنامه‌ای داشته باشند؟”

او در ادامه خیانت‌ها و جنایت‌های کشور انگلیس را نادیده می‌گیرد، از تحریم‌های چهل ساله استعمارگر پیر و هم‌پیمانانش عیله کشورمان چیزی نمی‌نویسد و با یک ذوق زدگی، خودباختگی و غرب‌زدگی خاصی سعی در این دارد که موفقیت کشور انگلیس را در مقایسه با کشور ایران ناشی از کیفیت کابینه دولت آن معرفی کند و می‌نویسد: “بسیاری از اعضای کابینه و مسوولان ایرانی در دستگاه های مختلف عنوان «دکترا» را یدک می‌کشند ولی کشور را به این سراشیبی رسانده‌اند و از آن طرف دولتی که اکثر اعضای آن لیسانس و حتی دیپلم دارند نه تنها کشور خود، بلکه بخشی از جهان را مدیریت می‌کند و اقتصاد و بازرگانی و بانکداری و بیمه و کشاورزی و… به یک سطح قابل قبول و استاندارد جهانی رسانده‌ است.”

این مسئول دولتی در پایان و در یک نتیجه‌گیری عوام فریبانه یا اشتباه، بدون اینکه اعلام کند هر یک از مسئولان دولتی تحصیلات خود را در چه دانشگاهی گذرانده‌اند، چگونه در جایگاه خود منصوب شده‌اند و چه عواملی باعث به‌وجود آمدن چنین وضعیتی در کشور شده، می‌خواهد به مخاطبان القا کند که وضعیت نابه‌سامان امروز در جامعه ناشی از وضعیت بد آموزشی و در نتیجه تولید مدیران بی‌کفایت در کشور است و می‌نویسد: ” در مدارس خود، در دانشگاه‌های خود چه درسی به فرزاندان خود داده‌ ایم که مدیران ما، مسؤولان ما، وکلا و وزرا کمتر به فکر منافع جمعی هستند. چه درسی و چه علمی به آنان یاد داده‌ایم که پس از مدتی مدیری با سه هزار میلیارد تومان راهی کانادا می‌شود و آن یکی با ده ها میلیارد تومان سر از گرجستان در می آورد؟ چه درس و علمی به آنان یاد داده ایم که به جز میز خود و به جز جیب خود، هیچ چیزی برایش مهم نیست؟!”

آقای شرف‌زاده، بهتر بود اگر نقدی بر سیستم آموزشی می‌نوشتید، مدرک گرایی و نحوه اعطای مدرک در برخی دانشگاه‌ها را در این سیستم نقد می‌کردید، نه تحصیلات علمی فاخر در کشور را زیر سوال ببرید و اگر می‌خواستید مدیران را نقد کنید تمامی زوایای آنرا بررسی می‌کردید.

بله، مشکلات فراوانی در کشور وجود دارد که ما هم به آن واقفیم و ان‌شالله روزهای خوب فرا خواهد رسید، سیستم آموزشی کشور هم مشکل دارد و هر روز باید بهتر شود، اما نه به‌جهت تولید مدیران ناکارآمد، اتفاقاً هرجا از متخصصان و متعهدان واقعی استفاده شده است، همه چیز به‌سرعت و با کیفیت مطلوب پیش رفته است، تحصیل‌کردگان دانشگاهی ما همان‌هایی هستند که با مدیریت‌شان غنی‌سازی اورانیوم را به زیر ۲۰ درصد آورده‌اند، سانتریفیوژهایشان خاری شده بر چشمان همین استعمارگران، مقالات علمی‌شان مرجعی شده برای پیشرفت کشورها، در علم نانو جزو ۱۰ کشور برتر دنیا هستند، توربین‌های گازی را به‌راحتی طراحی می‌کنند، دکل‌های حفاری نفتی را در اعماق چند ده متری دریا  نصب می‌کنند، قدرت یکتای پزشکی در خاورمیانه شده‌اند، موشک‌های دست‌سازشان را در هر نقطه‌ای که بخواهند فرود می‌آورند، پهبادها و ماهواره‌هایشان را به فضا می‌فرستند و ده‌ها مورد دیگر… که اینها باعث شده یکی از دروس تحصیل‌کردگان کشور انگلیس و دوستانش، ترور دانشمندان ایرانی باشد و برای آن هر روز برنامه‌ریزی می‌کنند.

اما منشأ اصلی فشل بودن مدیریت و برخی نابه‌سامانی‌های امروز کشور را باید در افکار پوسیده و غرب‌زده آنهایی که همیشه می‌گویند نمی‌شود و نمی‌توانیم، در مدیران اجرایی پیر و خسته‌ای که صندلی‌های خود را با اجبار قانون هم رها نمی‌کنند، در وجود رابطه، دوستی و ژن به‌جای ضابطه، تعهد و تخصص در انتصاب مدیران، پیدا کرد، مدیران بی‌لیاقتی که امروز دست پیش را گرفته‌اند که پس نیافتند و با شعارهای عوام فریبانه می‌خواهند خودشان را از بدی‌ها مبرا کنند.

اصلاً شما که دم از انگلیس و دانشگاه‌های خارجی می‌زنید، مگر حدود نیمی از کابینه همین دولت یازدهم و دوازدهم که آنها را هم مورد نقد خود قرار داده‌اید، فارغ‌التحصیل همین دانشگاه‌های خارجی نیستند؟ امروز آنها هم فشل و ناکارآمد شده‌اند؟ مگر در انگلیس مدیریت و کشورداری به‌ آنها یاد ندادند؟

از شما که هم‌زمان سه عنوان شغلی مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش، عضویت در شورای شهر جزیره کیش و از همه جالب‌تر رئیس هیئت تنیس روی میز منطقه آزاد کیش را برعهده دارید، سوال می‌کنم که آیا می‌دانید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم مدرک “دکترا” دارد؟ آیا مدیریت او هم فشل است؟

در انتها باید بگویم که برای تعبیر واژه فشل و مدیران ناکارآمد، نیاز نیست به خودتان سختی دهید و مدیریت کلان کشور را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید، نگاهی به حوزه مدیریتی خود بیاندازید، این واژه‌ها را بهتر درک می‌کنید.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ابوالحسن هاشمی دوشنبه , ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۱

دمت گرم رضایی جان اینها خود را نمی بینند و به دیگران انگ می زنند.
این ها همان های هستند که همیشه خود را تافته جدا بافته می دانند و همیشه سعی دارند دیگران را تمسخر بگیرند.
جا دارد بفهمد که مدرک خود را از کجا گرفته است از یک دانشگاه معمولی آن هم بواسطه …………… و هزاران چیز دیگر که از …… …
جناب آقای شرف زاده به کجا چنین شتابان ….‌
کمی آهسته تر …..

ناشناس شنبه , ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۶

درود بر مرتضی رضایی که این چنین مدیران را به چالش می کشد

css.php